Grafika na sterydach, czyli „podkręcanie” karty graficznej

0
779

Gracze, którzy szczególnie cenią sobie możliwość uruchamiania najnowszych gier nie mają łatwego życia. Nowoczesny sprzęt komputerowy to w końcu duży wydatek, a zarówno silniki gier, jak i wydajność sprzętu ciągle idą do przodu. Kto byłby w stanie za tym nadążyć? Na szczęście istnieje bardzo dobry sposób, by zwiększyć sprawność układu graficznego w komputerze bez wydawania pieniędzy i tym samym dać mu więcej siły, by mógł uciągnąć gry o bardzo zaawansowanych silnikach graficznych.

Chodzi tu mianowicie o „podkręcanie” karty graficznej, aby zaczęła bardziej wykorzystywać swój potencjał. Jest to sposób stosunkowo łatwy i całkiem bezpieczny, jeżeli związane z nim czynności wykona się w sposób prawidłowy. Cały proces zajmuje tylko kilka godzin i jest to czas niewątpliwie bardzo dobrze spędzony dla gracza, który chce być na bieżąco z nowymi tytułami.

Przygotowania

Jak zostało wspomniane powyżej, „podkręcenie” karty graficznej jest stosunkowo bezpieczne. Aby jednak przebiegło prawidłowo, trzeba wykonać pewne przygotowania. Na początku trzeba:

  • sprawdzić zasilacz – z „podkręceniem” pojedynczej karty może poradzić sobie zasilacz o mocy co najmniej 500 W, natomiast w przypadku posiadania kilku układów moc zasilacza musi wynosić już powyżej 1000 W. Warto dokładnie poznać opinie na temat zasilacza, z którego korzystamy. Tylko urządzenie wysokiej klasy może bowiem wystarczająco dobrze przysłużyć się w trakcie „podkręcania”.
  • zapewnić wysokiej jakości chłodzenie, by uniknąć przegrzania się układu

Jeśli chodzi zaś o przygotowania niezwiązane z bezpieczeństwem układu, należy:

  • dokładnie sprawdzić możliwości karty graficznej – służy do tego specjalne oprogramowanie, tzw. benchmarki. Dzięki temu można poznać prawdziwą wartość kluczowego parametru, jakim jest taktowanie karty.
  • zaopatrzyć się w aplikację służącą do zmiany taktowania karty – najlepiej, by była ona stworzona przez producenta sprzętu, gdyż wtedy będzie najlepiej dostosowana do właściwości danej karty

Po wykonaniu powyższych kroków można przejść już do właściwego procesu.

Jak to się robi

Aby „podkręcić” kartę graficzną należy wykonać następującą procedurę: zwiększać zegar rdzenia i sprawdzać działanie karty na programie testowym, aż zacznie dochodzić do zakłóceń. Następnie te same kroki trzeba wykonać w kwestii pamięci, aż znajdzie się prawidłowy zegar i pamięci i ustawić oba jednocześnie, po czym ponownie przetestować ustawienia.

W przypadku, gdy pojawiają się problemy w działaniu, konieczne jest obniżenie parametrów. Cały proces zajmuje, jak już zostało tutaj wspomniane, zazwyczaj nie więcej niż kilka godzin. Z kolei aby przekonać się o jego efektach, konieczne jest wykonanie testów na kilku benchmarkach.

Uwolnij potencjał karty

„Podkręcanie” karty graficznej nie jest procesem bardzo trudnym lub ryzykownym jak na korzyści, które można w ten sposób uzyskać. Dzięki temu można cieszyć się graniem na wyższych detalach bez konieczności wymiany sprzętu. Taka możliwość jest dla zapalonych graczy niewątpliwie bezcenna, warto więc poświęcić weekend na uwalnianie potencjału karty.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: mój-komputer.pl