Entuzjaści picia kawy i prezenty – co wybrać dla takiej osób?

0
782

Każdy zna kogoś, dla kogo kawa wydaje się być całym życiem lub przynajmniej jedną z ważniejszych części pełniących funkcję fundamentu każdego rozpoczętego dnia. Co prawda smak tego aromatycznego napoju nie każdemu jest w stanie przypaść do gustu, ale wielu ludzi nie zdaje sobie nawet pojęcia, jak długo entuzjaści kawy szukają swojej idealnej odmiany. Dla jednej osoby to będzie po prostu espresso w odpowiednich ziaren (gatunku, plantacji i o określonym stopniu palenia). Dla kogoś innego idealna kawa może jedynie po części nią być, gdyż dużą rolę odgrywają ilość mleka, syropu smakowego oraz wiele innych niuansów, które serwuje się nam w kawiarni. W świecie tym trudno więc o idealny prezent, który będzie wpisywał się w tematykę kawy, na szczęście jest kilka całkiem uniwersalnych pomysłów, które mogą odrobinę pomóc każdemu, kto waha się z podjęciem decyzji lub nie ma pomysłu, jak uszczęśliwić bliskiego sobie kawosza – więcej szczegółów na ten temat w kolejnych akapitach.

Kup… kawę

Zacznijmy może od najbardziej oczywistego wyboru i jednocześnie od jednego z najbardziej skomplikowanych patrząc z perspektywy entuzjasty picia kawy, czyli od niej samej, a konkretnie od odpowiednich ziaren, które na pewno sprawią takiej osobie wiele radości. Sprawa wydaje się tylko z pozoru mało skomplikowana, gdyż niuanse rządzące tym asortymentem są…. cóż, ogromne. Jedno jest pewne. Nim wybierzemy konkretna kawę, należy upewnić się co do dwóch kwestii – czy obdarowana osoba woli arabicę, czy robustę oraz jaki stopień palenia ziaren preferuje. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, gdzie można zakupić świeżo palone produkty i zagłębienie się w poszczególne elementy specyfikacji każdego z nich, odpowiadających tym dwóm warunkom. W trakcie wyboru trzeba będzie między innymi zdecydować o kwaskowatości i goryczy naparu z ziaren, rodzaju plantacji i metodzie suszenia, a także o dodatkowych nutach smakowych, które to wszystko ze sobą niesie, jest to więc opcja dla wytrwałych i zdecydowanych dać bliskiej osobie coś naprawdę od serca.

Akcesoria do kawy

Choć akcesoria do kawy można dobrać o wiele łatwiej niż odpowiedni rodzaj ziaren tej rośliny, to pójście tą drogą również wymaga kilku istotnych informacji na temat preferencji osoby, którą zamieramy w ten sposób docenić. Dlaczego? Niektóre akcesoria najlepiej spisują się podczas przygotowywania konkretnego rodzaju kawy. Przykładowo kawiarka to idealny prezent dla kogoś, kto uwielbia espresso lub robi na jego podstawie cappuccino. Młynek przyda się każdemu… jednak warto tu zwrócić uwagę na dwie rzeczy – stopień mielenia ziaren oraz ich rodzaj, gdyż np. zielona kawa ma je o wiele twardsze niż palona, a to znaczy, że nie każdy młynek będzie w stanie podołać zadaniu ich zmielenia. Podobne zasady dotyczą również takich akcesoriów, jak drippery, french pressy, spieniacze do mleka, czy Chemexy.

Gadżety z kawowym motywem

To opcja najbardziej bezpieczna i zdecydowanie najłatwiejsza do znalezienia – nie mówiąc już o różnorodności asortymentu gadżetów wykorzystujących motyw kawowy, aby nadać indywidualnego charakteru wielu zwykłym produktom. Można więc kupić tak zaprojektowaną koszulkę, kubek termiczny, torbę na zakupy, a także wiele innych elementów codziennego użytku, jak chociażby silikonowy pokrowiec na smartfona. Można też poszukać literatury nawiązującej do tematu kawy, jej wyboru oraz przyrządzania. Pozycje wydawnicze tego typu są zwykle bogato ilustrowane i pełne ciekawostek, które entuzjasta tego aromatycznego napoju na pewno doceni.

Pomysły i inspiracje do stworzenia tego tekstu zaczerpnęliśmy z doświadczenia sklepu ŚwieżoPalona.pl