5 nawyków które obniżają Twoją produktywność

0
238
Produktywność
Fot: iStock

N nawyki z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy obniżają Naszą produktywność. Efektywniejsza praca za to sprawia, że mamy więcej czasu i możliwości zarówno tych związanych z karierą jak również towarzyskich. Postaraj się wyeliminować chociaż kilka z nich a Twój dzień zyska może nawet kilka godzin dziennie więcej!

Każdy z Nas mierzy się codziennymi wyzwaniami – jednak by skoncentrować się na pracy i pozamykać swoje sprawy w możliwie jak najkrótszym czasie powinniśmy wprowadzić w życiu pare zmian, a kluczową i dla mnie obowiązkowym numerem jeden jest

 1. Nie porównuj się z innymi

  Każdy z Nas jest inny i nie warto się porównywać bo przecież ten wyścig trwa tylko w Twojej głowie i często nie jesteś w stanie ocenić czy punkt odniesienia który obrałeś nie popełnia błędów które wpływają na jakość jego pracy i tutaj płynnie możemy przejść do punktu drugiego:

 2. Nie staraj się wykonać wszystkiego perfekcyjnie

  Warto zastanowić się w momencie wykonywania pewnych zadań czy warto w tym momencie dążyć do perfekcji, bo często ten 1% efektu końcowego absorbuje znaczny procent czasu który poświęciliśmy na wykonanie projektu. Żebyś mnie źle nie zrozumiał, nie namawiam Cię do nierzetelnego wykonywania obowiązków tylko proszę Cię o pewną refleksje w momencie gdy coś kończysz – Czy już stworzyłem, dostarczyłem wszystko co jest ode mnie wymagane? Jeżeli tak, to na tym zakończ, bo marnujesz czas który mógłbyś poświęcić na następny projekt czy klienta.

  Ta zasada tyczy się również planowania. Nie każdy szczegół operacyjny musi zostać rozpisany. Planowanie bardziej ogólne jest pozytywne z kilku powodów. Pierwszym jest to, że zabiera mniej czasu. Drugim zaś, że plan jest dostosowany do mikro-zmiennych i nie potrzeba go edytować podczas realizacji bo szczegóły się zmieniły.

 3. Wielozadaniowość podczas szkoleń i spotkań

  Nie da się efektywnie słuchać, notować, zadawać celnych pytań, równocześnie przygotowując prezentację na kolejne spotkanie, odpisując na mejle, pisząc SMS-y. Jeśli spotkanie wymaga pełnego skupienia: skup się.

 4. Czekanie z działaniem, aż będziesz w pełni gotowy

  Możesz edytować złą kartkę ale nie możesz edytować pustej.
  ~Jodi Picoult

  Nigdy nie będziesz w pełni gotowy do wyjścia ze swojej strefy komfortu więc najzwyczajniej na to nie czekaj. Praktyka czyni mistrza – im szybciej zaczniesz coś robić tym prędzej zobaczysz efekty swojej pracy.

 5. Nadmierne i impulsywne korzystanie ze smartphona

  Tutaj warto omówić cały dzień. Zacznijmy od poranku – dzwoni budzik. Nie włączaj drzemki tylko wstań od razu (tak, wiem, że to trudne) ale za to jak uda Ci się wyrobić w sobie taki nawyk – jakość Twojego snu się poprawi. Akt drugi – impulsywne łapanie za telefon i przeglądanie po raz 10 tych samych wpisów na facebooku, podczas pracy sprawia, że się rozkojarzasz a mózg potrzebuje chwili by znowu skupić się na danej czynności. Jednym słowem – tracisz czas. Lepiej podziel sobie to w taki sposób – skończę,sprawdzę. Akt3 – Kładziesz się spać z telefonem w ręku – ten nawyk wpływa niekorzystnie na jakość snu, a co za tym idzie odpoczynku przed kolejnym, pełnym wyzwań dniem. To za sprawą niebieskiego światła, jakie z ekranów LED trafia do naszych oczu – mózg odbiera je jako charakterystyczne dla poranka, gdy trzeba być aktywnym, nie zaś dla nocy, gdy organizm powinien szykować się do snu i wydzielać melatoninę.

Na koniec do przemyślenia zostawiam tutaj cytat Paula J. Meyera:

„”Produktywność nigdy nie jest przypadkiem. Jest to zawsze wynik zaangażowania w doskonalenie, INTELIGENTNEGO planowania i skupienia na celu.
~ Paul J. Meyer

Enjoy 🙂